Петролът върви към седмична загуба от над 7%, тъй като опасенията за влошаващите се перспективи пред търсенето се запазват на пазара, съобщава Bloomberg.
Търсенето на зимни доставки на суров петрол намалява от Сингапур до Хюстън, а кривата на форъурдните договори за двата основни бенчмарка отслабва, сигнализирайки, че доставките са по-обилни.
Фючърсите върху американския суров петрол WTI се повишават с 58 цента, или 0,71%, до 82,22 долара за барел, но за седмицата намаляват за втора поредна.
Фючърсите върху сорта Брент обаче са надолу с 2,76 долара, или 2,97%, до 90,10 долара за барел.
Петролът се търгува около най-ниските си нива от септември насам, след като опасенията за нарастващите случаи на Covid в Китай и агресивното парично затягане от централните банки натежава на перспективите върху търсенето. Представители на Федералния резерв потвърдиха решимостта си да продължат да увеличават лихвените проценти, за да укротят високата инфлация.
„Цените на петрола не могат да се отърсят от влошаващите се краткосрочни перспективи пред суровия петрол от двете най-големи икономики в света“, коментира Ед Моя, старши пазарен анализатор в Oanda Corp. “Енергийните трейдъри се почесват по главите“ и защото търсенето остава слабо, особено преди европейските забрана за вноса на руски петрол, добавя той.
ЕС ще наложи забрана на вноса на руски петрол по море от началото на декември, което води до несигурност в предлагането преди зимата. Световните пазари на горива също се затегнати, най-вече на дизел.
*Данните са актуални към 9:00 ч.


Почти 19 години работа за собствен дом: Къде в Европа жилищата са най-недостъпни?
Кои са най-опасните храни на крак през лятото
Стоянович: Храним се по начина, по който мислим - с отпадъци
Рекордните жеги в Европа водят до ръст на животозастрашаващите спешни случаи
Калфин: Бюджетът не носи изненади, плащаме цената на години безотговорно управление
Информация от анализатор е била пропусната при удара на САЩ по училище в Иран
Световното първенство и глобализацията печелят от играчите от диаспората
Екстремните жеги се превръщат в по-голяма заплаха за храните от войната
Си Дзинпин притиска Япония с ограничаване на износа на важни суровини
Европа избегна криза с авиационно гориво преди летния туристически сезон
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Toyota превръща „стария“ RAV4 в офроудър
Citroën превърна C3 Aircross в подводница на колела
Изненада: Ford оглави класация за качество
Китайските производители отнеха големия коз на японците
1430 за загинали, над 50 000 са в неизвестност след земетресенията във Венецуела
Димитър Манолов: Това е бюджет на инерцията
Николай Василев към властта: Некадърност, страх и мързел! Изхвърлете този бюджет
7 знака, че живеете в „тих развод“
Нощни акции срещу шума в София, ще проверяват обекти след 23:00 часа